Online Destek

Hizmetlerimiz

Anasayfa / Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz / Yurtdışı İşlemleri


MARKA

Marka tescil işlemleri ulusal yapılmaktadır. Her ülke için yapılan marka müracaatı o ülke için anlam taşımaktadır. Bu sebeple yurt dışında yapılacak kullanılacak markalar için kullanılacağı her ülkede ayrıca marka başvurusu yapılmalıdır.

Uluslararası marka müracaatlarında genelde 3 sistem izlenir.


1.Madrid Protokolü Başvurusu : Ülkemizin de üye olduğu Madrid Protokolü dahilinde başvuru yapılabilecek toplamda 97 ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerin tamamına hızlı ve avantajlı fiyatlarla başvuru imkanı sağlayan bir sistemdir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
   Madrid protokolü dahilinde marka araması.
2. Avrupa Birliği Başvurusu : Avrupa birliği üyesi olan ülkelere bu kanalla toplu başvuru yapma imkanı bulunmaktadır. Topluluk üyesi 28 ülkeye toplu olarak başvuru yapılabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
   Avrupa birliği dahilinde marka araması
3. Ulusal Başvuru: Yukarıdaki başvuru sistemleri kullanılarak başvuru yapılabilme imkanı olmayan koşullarda genelde tercih edilen bir yöntemdir. 

Özellikle müvekkilerimiz tarafından diğer sistemlerin geçerli olmadığı ya da avantajsız olduğu ülkelerde tercih edilir. Özetlemek gerekirse işlemlerin her ülkenin bölgesel patent ofisi üzerinden yürütülmesidir. Diğer sistemlere göre daha pahalı, zor ve uzun süren bir işlemdir.

Türkiye'deki tescilden bağımsız olarak ülkemizde hiç başvuru yaptırmamış bir marka sahibi bile bu sistemde bireysel başvuru yapabilir. Ülkemizdeki marka işlemlerinden bağımsızdır.

Yurt dışında, belirli ülkelerde birlikte çalıştığımız vekillerle ücretsiz marka araştırması yapıyoruz. Aşağıda bulunan formu doldurup tarafımıza yollarsanız araştırma sonuçları en kısa zamanda size ulaştırılacaktır.

PATENT

Patent başvuruları ulusaldır ancak buluş ile sağlanan yeniliğin tüm dünyada yeni olması beklenir.

Uluslararası patent müracaatlarında genelde 3 sistem izlenir.
1.Patent İşbirliği Anlaşması: Ülkemizinde üye olduğu anlaşma dahilinde toplam 149 ülkeye başvuru yapılabilmektedir. Bu ülkelerin tamamına hızlı ve avantajlı fiyatlarla başvuru imkanı sağlayan bir sistemdir.Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
2. Avrupa Patent Sözleşmesi : Avrupa topluluğu üyesi ülkelere toplu başvuru imkanı sağlayan bir sistem olduğu için avantajlı fiyatlarla başvuru imkanı sağlamaktadır. Topluluk üyesi ülkeler haricinde aday üye statüsünde bulunan ülkelere de başvuru imkanı sağlar toplam 38 ülkede başvuru yapılabilir.Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
3.Bireysel Başvuru : Yukarıdaki başvuru sistemleri kullanılarak başvuru yapılabilme imkanı olmayan koşullarda genelde tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde ülkelere tek tek başvuru yapılmalıdır hem pahalı hem de zahmetli bir sistemdir.

Her ülkede ayrı ayrı yapılan bireysel başvurulardır. Başvurular tek tek ülkeler için yapıldığından maliyet açısından dezavantajlıdır.

Her ülkenin kendine özgü farklı mevzuatları olabilmektedir. Bu sebeple mevzuat için kesin bir tanımlama yapma imkanımız yoktur.

TASARIM

Tasarım müracaatları ulusaldır, her ülkede ayrı koruma gereklidir.

 Lahey Anlaşması : Ülkemizinde üye olduğu 50 ülkenin dahil olduğu bir sistemdir. Bu 50 ülkenin tamamına ya da seçilen ülkelere avantajlı fiyatlarla ve hızlı başvuru imkanı sağlayan bir sistemdir.

Sistemin iki avantajı bulunmaktadır;
Tek bir başvuruyla seçilen ülkelerde tescil sağlamak.
Tek bir merkezle irtibat kurmak ve tek bir sistem üzerinden tüm işlemleri yürütmek.

RCD (Topluluk Tasarımı ) : Bir kez başvuru yapılarak Avrupa Birliği üyesi tüm ülkelerede tasarım tescili yapılmasını sağlamak üzere oluşturulmuş bir sistemdir.